Foredrag om ludomani

I følge en undersøgelse lavet af Socialforskningsinstituttets om pengespil blandt unge, så har 26% af alle 17-årige danske drenge spilleproblemer.

Da vores elever befinder sig i denne aldersgruppe og er meget sportsglade, valgte vi at kontakte Marcus Kondrup Nielsen.

Marcus kom med et lærerigt foredrag om det, at være ludoman og hvad det medføre af konsekvenser. Han kom ikke med en løftet pegefinger til for vores elever, men han gjorde os opmærksom på emnet og hvor udbredt det er.

 

"I 2020 var 48 % af klienter hos Center For Ludomani under 25 år gamle. I 2009 var selvsamme tal kun 7 %. Det er en skræmmende udvikling, som giver et indblik i hvor der skal sættes ind. Vores børn og unge har et generelt spilproblem, og der skal snart sættes ind, hvis ikke det skal udvikle sig til et regulært fremtidig samfundsproblem.

Helt generelt udvikler spilleafhængighed sig rigtig hurtigt blandt de unge. Der er ikke langt fra debut med pengespil til egentlig spilleafhængighed."

Marcus Kondrup Nielsen