Forstanderens Nytårshilsen 2018

Sikke et år 2018 har været. Jubilæumsåret.

I løbet af foråret blev VIES’ 10 års og VIHs 75 års jubilæum fejret på forskellige måder. Nu venter vi på, om den nye skolesang kommer i den kommende Højskolesangbog. Vi føler, at vi har et godt bud, så nu krydser vi fingre.

Ellers har 2018 været begivenhedsrigt, men det kan man jo næsten sige om hvert år på Vejle Idrætsefterskole, men 2018 har trods alt udmærket sig rigtig godt.

For at nævne et par af tingene, så har vi nytænkt med vores nye boglige profil, hvor vi forsøger at forbedre vores elever endnu bedre til deres kommende ungdomsuddannelser. De nye retninger med farverne blå, rød, lilla og grøn er kommet godt fra start, og jeg glæder mig til at følge den videre udvikling i foråret.

På det idrætslige er der i den grad også sket noget i løbet af året. På håndboldfronten har det været en lang succes. Drengene genvandt deres DM-titel for efterskoler i sommers, men pigerne ligeledes leverede stærkt med en 5. plads. Drengene kvalificerede sig derudover som den første efterskole nogensinde til Final Four for klubber, hvor de efter et par meget tætte kampe endte med at blive nummer fire efter Taastrup, Skanderborg og GOG. I foråret er drengene igen at finde i Ligaen, mens pigerne spiller videre i 1. division.

På fodboldfronten glæder vi os over Vejle Boldklubs øgede fokus på pigefodbolden. Derudover glæder vi os som samarbejdspartner selvfølgelig over, at der siden i sommers igen har været Superligafodbold i Vejle. Det er også værd at bemærke, at U17 Liga-holdet med rigtig mange VIES-elever ligger nummer to foran nærmest alle storklubber i Danmark og kun overgået af Silkeborg.

På atletiklinjen har vi oprustet med Mads Stryhn som ny løbetræner, så han indgår i et godt samarbejde med Anders Sækmose. Atleterne har i den grad imponeret med deres træningsiver og de har til deres respektive stævner gjort det godt. De gjorde også nærmest rent bord til Vejlestævnet i maj, hvor vi traditionen tro havde besøg af cirka 2000 andre efterskoleelever.

Når jeg nævner cykellinjen er der en ting, der overstråler det hele. Vores tidligere elev fra årgang 2 Magnus Cort blev den første danske cykelrytter i næsten et årti, der vandt en etape i Tour De France. Det kan vi med rette være stolte over. Om det er det, der smitter på cykelrytterne skal jeg ikke kunne sige, men de har igen i år vist en enorm sejhed i deres måde at træne på, hvilket vores andre linjer engang imellem godt kan lære lidt af.

Svømmerne har, til deres store glæde, med det nye 50 meter bassin i DGI Huset fået landets bedste faciliteter. At svømmerne et par gange om ugen stadigvæk står noget tidligere op end de andre elever viser blot deres store dedikation til deres sport.

Slutteligt er det fedt at se vores store danselinje, som allerede har imponeret de andre på skolen med deres niveau, men samtidig også imponeret en masse andre med deres foretillinger rundt omkring. Senest imponerede danserne de fleste af La Santa Sports gæster med deres show på vores dejlige skolerejse dertil.

Skolerejsen til La Santa var en fremragende afslutning på skoleåret. Turen var god for fællesskabet og det sociale. Derudover var det spændnede at se vores elever motiveret kastede sig ud i for dem ukendte idrætsgrene. Det er svært at pege på et højdepunkt for turen, men det var dybt imponerende at se det gåpåmod eleverne havde til den afsluttende Triathlon.

Det er svært at fatte sig i korthed, men som forstander glæder jeg mig ubeskriveligt til året 2019, hvor VIES med garanti igen vil markere sig på landkortet på mange forskellige områder. Derudover håber vi også, at den enorme interesse for vores efterskole også vil fortsætte de kommende år. Ansøgningsfeltet bliver kun større og større hvert år, hvilket glæder mig meget.

På skolen vegne vil jeg ønske ansatte, elever, samarbejdspartnere og alle andre der følger et godt nytår og på gensyn i 2019.

Frank Rasmussen

Elevhold 2018